Menu
Home Page Home Page

Governors’ Details

Additional details about our governing body.

Elliott Draper

Co-opted Governor
Appointed by: Governing body
Term of office ends: 09/03/2019

Committees: Curriculum + Resources
Chair of Governors

Rev. Howard Wright

Foundation Governor
Appointed by: Diocesan Board of Education

Term of office ends: N/A

Committees: Resources
Vice Chair of Governors

Leah Crawford

Co-opted Governor
Appointed by: Governing body
Term of office ends: 09/03/2019
Committees: Curriculum

Chair of Curriculum committee

Simon Venediger

Local Authority Governor
Elected by: Parents
Term of office ends: 27/03/2017
Committees: Resources

Teresa Hammond

Staff Governor

Elected by: Staff
Term of office ends: 27/02/2018
Committees: Curriculum

Veronica Stoodley

Headteacher

Required role

Term of office ends: N/A
Committees: Curriculum + Resources

Victoria Efstathiou

Co-opted Governor
Appointed by: Governing body
Term of office ends: 09/03/2019

Committees: Resources

Chair of Resources committee

Rupert Kellie

Co-opted Governor
Appointed by: Governing body
Term of office ends: 09/03/2019
Committees: Curriculum

Simon Davies

Co-opted Governor
Appointed by: Governing body
Term of office ends: 09/03/2019
Committees: Curriculum

Charlotte Bloomfield

Co-opted Governor
Appointed by: Governing body
Term of office ends: 06/07/2019

Louisa Appel

Parent Governor
Elected by: Parents
Term of office ends: 06/07/2019

Amy Cox

Co-opted Governor
Appointed by: Governing body

Committees: Curriculum

Julia Yeadon

Foundation Governor
Appointed by: Diocesan Board of Education

Committees: Curriculum

Peter Cox

Foundation Governor
Appointed by: Diocesan Board of Education

Committees: Curriculum

Top